Co to znaczy, że olej jest tłoczony na zimno?

Istnieje wiele kontrowersji na temat tego, jaki olej najlepiej stosować w kuchni. Jaki tłuszcz jest najlepszy do smażenia, a jaki do spożywania na zimno? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, ponieważ producenci olejów tłoczonych na zimno i innych tłuszczów oferują coraz więcej produktów, które są korzystne dla organizmu. W dzisiejszym wpisie skupimy się na wspomnianych olejach tłoczonych na zimno. Czym się wyróżniają i do czego można je stosować?

Jak powstaje olej tłoczony na zimno?

Zastanawiając się nad tym, jakie tłuszcze warto mieć w swojej kuchni, w pierwszej kolejności dobrze zapoznać się z charakterystyką różnych produktów. Jeśli chodzi o olej migdałowy tłoczony na zimno czy inne oleje z tej kategorii, to wyróżniają się przede wszystkim tym, że obróbka ziaren i nasion odbywa się w niskich temperaturach, które wynoszą maksymalnie 40-50 stopni. Warto nadmienić, że w przypadku klasycznych tłuszczów jest to aż 160 stopni.

Jaki jest cel tłoczenia olejów na zimno? Taki zabieg jest przeprowadzany w celu ochrony organicznych związków chemicznych i witamin. Ponadto dzięki wspomnianej metodzie olej nie traci cennych składników, takich jak kwasy nienasycone omega-3 i omega-6. Warto również wspomnieć o tym, że proces jest ekologiczny, ponieważ oczyszczanie jest przeprowadzane poprzez filtrację, wypłukiwanie wodą, wirowanie albo sedymentację.

Czy warto mieć olej tłoczony na zimno w swojej kuchni?

Możemy wyróżnić wiele powodów, dla których warto mieć olej tłoczony na zimno w swojej kuchni. Nie bez powodu wielu przedsiębiorców, jak i osób prywatnych inwestuje w maszyny do tłoczenia oleju, aby uzyskiwać taki tłuszcz. Stosowanie oleju konopnego, oleju z wiesiołka czy oleju z czarnuszki tłoczonych na zimno to przede wszystkim:

  • wsparcie układu nerwowego,
  • wsparcie odporności,
  • wsparcie kondycji skóry i włosów,
  • doskonała alternatywa dla stosowania suplementów,
  • świetne źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które występują w optymalnych proporcjach 1:4.

Należy jednak podkreślić, że takie oleje nie nadają się do smażenia. Można je stosować jako dodatek do ciepłych dań, zastępować nimi masło, a także dodawać do sałatek.