– czyli wszystko o czarnuszce i tłoczonym z niej oleju na zimno.

Część pierwsza.

W uprawie znana jest jeszcze od czasów neolitu ( 4500-1700 lat p.n.e.). Ślady tej niezwykłej rośliny  były znajdowane w sarkofagach zarówno w postaci oleju jak i samych nasion. Buteleczkę z olejem znaleziono w sarkofagu Tutenchamona, włożono tam  aby nawet po śmierci był zdrowy, dzięki temu świat zwykł mawiać ,”-że jest to złoto Faraonów, które leczy wszystko prócz śmierci”. Sama Kleopatra według danych historycznych używała oleju z czarnuszki w celach kosmetycznych pielęgnując ciało i włosy. Starożytni Rzymianie spożywali nasiona czarnuszki jako środek usuwający nieprzyjemny zapach cebuli i czosnku, których zjadano bardzo dużo. Wzmianki o czarnuszce możemy też znaleźć w Biblii, w ew. Św. Mateusza oraz w księgach Izajasza, ponad to w V p.n.e. Hipokrates używał czarnuszki w celach pozbycia się dolegliwości trawiennych, bólu , przeziębienia oraz na stan zapalnych. W „Nowej kompletnej księdze ziół” wydanej w 1588r. Teodor Tabernaemontanus podał ponad 150 zastosowań leczniczych z nasion czarnuszki. W starożytnej medycynie chińskiej i w medycynie Ayurvedyjskiej czarnuszka zajmuje do tej pory kluczowe miejsce, jej nasionami leczono między innymi wszelkiego rodzaju schorzenia układu pokarmowego, natomiast olejem smarowano ukąszenia pająków , węży oraz wybroczyny skórne. Przyjrzyjmy się zatem co tak naprawdę skrywa małe czarne ziarenko, znane na całym świecie. Zacznijmy od pochodzenia.

Czarnuszka (Nigella L.)

 https://aleolej.pl/produkt/no-25-czarnuszka/ – Występuje głównie w Europie Południowej, Afryce północnej, Azji Południowo-Zachodniej, jest też uprawiana w obszarach Morza Śródziemnego, we wschodniej i południowej Europie, w Indiach, Pakistanie, Syrii, Turcji i Arabii Saudyjskiej w postaci rośliny jednorocznej z rodziny jaskrowatych, rośnie do 40cm wysokości a jej kwiaty mają kolory:  niebieski, rzadziej żółtawy, zielonkawy lub biały w zależności od gatunku. Olej z czarnuszki uzyskuje się poprzez wytłoczenie nasion w prasie poprzez tłoczenie oleju na zimno. W swoim składzie zawiera cenne witaminy typu E, A, F, B1, B6, żelazo cynk, magnez, selen,  potas i wapń, oprócz witamin wypisze kilka najistotniejszych substancji. Są to miedzy innymi:

-kwas linolowy

– substancja wykazująca silne działania przeciwnowotworowe, korzystnie wpływa na lipidy surowicy krwi. Reguluje metabolizm glukozy i przyspiesza ogólny metabolizm ciała.

-kwas oleinowy

– działa przeciwzapalnie, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza tworzenie się zakrzepów. Wspomaga leczenie miażdżycy oraz podwyższonego cholesterolu.

 -tymochinon

– silnie oddziałujący na układ immunologiczny przeciwutleniacz, hamujący wydzielanie histaminy, wykazuje działania przeciwzapalne, przeciwdrgawkowe, przeciwbakteryjne, oraz stymuluje wydzielanie żółci.

-tymohydrochinon

– działa podobnie jak tymochinon, przeciwutleniacz stosowany w leczeniu choroby Alzhaimera, autyzmu, jaskry, Parkinsona, schizofrenii czy demencji.

-tymol

– związek działający przeciwwirusowo i oczyszczająco.

-malantyna

– wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, ponad to wspomaga trawienie i jest substancją silnie działającą przeciwbólowo.

-prostaglantyna E1(alprostadyl)

– substancja stymulująca układ immunologiczny, kluczowa w leczeniu stanów zapalnych , różnego rodzaju nietolerancji, alergii, ran, wysypek. Reguluje ciśnienie krwi, zapobiega powstawania zakrzepów, poprawia funkcjonowanie tarczycy, jest też składnikiem leków na zaburzenia erekcji.

W kolejnym wpisie przedstawię stosowanie oleju i nasion z czarnuszki.

Bibliografia:

Cannella C and Giusti AM (2000)Conjugated linolec acid: a natural anticarnicogenic substance

Henry B.Lin – Wielka księga medycyny chińskiej

Stanley, J & Hunter, K (2001) The wonder nutrient. Chemistry and Industry, 19th November, 729-731

Advancement in Medicinal Plant Reserach Deena AS Hussain and M. Musharraf Hussain April 2016