Na wstępie rozpiszę Wam z czego otrzymujemy niefiltrowany i nierafinowany olej kokosowy, jakie są jego właściwości zdrowotne, kosmetyczne a może i smakowe?
O tym i wszystkim innym dowiecie się z poniższego wpisu.

KOKOS- Cocos nucifera L. – kokos właściwy, należący do rodziny arekowatych jest tzw. Palmą kokosową obfitująca w orzechy kokosa, z których wyciągany jest miąższ następnie jest on rozdrabniany i suszony, aby powstały wiórki kokosowe. https://aleolej.pl/produkt/no-29-wiorki-kokosowe/. Wiórki kokosowe są tłoczone w niskiej temperaturze, przez co otrzymujemy niefiltrowany i nierafinowany olej kokosowy, który w postaci płynnej jest lekko żółty, w postaci stałej ma natomiast kolor srebrzystej bieli, nie zawierają też siarki <3, Nasz olej kokosowy https://aleolej.pl/produkt/olej-kokosowy/ nie jest sztucznie bielony i nie zawiera dodatkowych konserwantów, dlatego warto go użyć w ciągu 3 miesięcy od daty tłoczenia. Z powodu topnienia w dość niskiej temperaturze (20-25st C), powinno się go przechowywać w lodówce i wyciągać odpowiednio chwilę wcześniej by nie połamać łyżki ?

Właściwości :

  • Jest emolientem. Wykazują działanie zmiękczające, natłuszczające oraz regeneracyjne.
  • Hamuje rozwój wolnych rodników, dzięki czemu skóra jest zdrowsza i lepiej odżywiona.

Dodatkowo:

  • Likwiduje nieświeży oddech, zmniejsza krwawienie dziąseł oraz rozjaśnia płytkę nazębną.
  • Wykazuje właściwości antybakteryjne, dlatego często jest stosowany do płukania jamy ustnej lub jako pasta do zębów.
  • Doskonale odżywia włosy i nadaje im blask, dlatego jest zalecany do olejowania.
  • Idealny do różnego rodzaju wypieków oraz deserów.
  • Często stosowany jako środek do demakijażu.
  • Olej kokosowy z zieloną herbatą dzięki aromatycznym i niesiarkowanym wiórkom kokosowym, z których jest tłoczony przepięknie pchnie.
  • Świetnie nadaje również się jako baza pod domowy peeling.
  • Jako jeden z nielicznych olejów tłoczonych na zimno można poddawać go krótkiej obróbce termicznej tj. smażenie czy pieczenie.

Przepis na domowy, w pełni naturalny dezodorant

Do przygotowania własnej roboty dezodorantu wystarczą tylko dwa składniki i opakowanie- najlepiej zamykany słoiczek.

  1. Olej kokosowy około 3-4 łyżki ( możesz kupić tutaj : https://aleolej.pl/produkt/olej-kokosowy/
  2. Wodorowęglan sodu, to nic innego jak zwykła soda oczyszczona, którą na pewno znajdziecie w szafce kuchennej. Potrzeba nam około 1/4 szklanki.

Sodę oczyszczoną mieszamy z olejem kokosowym i gotowe! Prawda, że to nic trudnego? Można dodać kilka kropel olejku eterycznego np. z zielonej herbaty lub goździków- jednak najlepiej wybierać olejki o działaniu antyseptycznych aby nie podrażnić wrażliwej skóry.

Taki dezodorant jest w pełni naturalny, hipoalergiczny ma działanie antyseptyczne, nie tylko zapobiega przykremu zapachowi potu lecz również pielęgnuję skórę.