Olej z ostropestu 

 

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, uznawana jako chwast pochodząca z południowo-wschodniej Europy, Afryki Północnej Azji Zachodniej oraz niektórych rejonów Azji Środkowej. Obecnie ostropest uprawiany w celach farmakologicznych.

Dzięki zawartości sylimaryny w nasionach z których jest tłoczony olej  z ostropestu tłoczony na zimno jest silnym przeciwutleniaczem wspomaga leczenie marskości wątroby, alkoholowym i niealkoholowym stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych i kamicy żółciowej oraz obniża pozom bilirubiny we krwi ( jest to ciemnopomarańczowy barwnik, który w nadmiarze powoduję zażółcenie skóry i gałek ocznych).  Dodatkowo łagodzi tzw. stres oksydacyjny – zapobiega namnażaniu się wolnych rodników.  Olej ten ma działanie przeciwzapalne, przeciw krwotoczne, pomaga w złagodzeniu bólów głowy oraz pomaga wyregulować krwawienie miesiączkowe zatem jest polecany dla kobiet które walczą z endometriozą. Ponad to ma działanie  przeciwzakrzepowe, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia trawienie.

Olej z ostropestu można używać do sałatek, makaronów, sosów i mięs.

Często polecany przez farmaceutów jako alternatywny środek wzmacniający łaknienie, pomocy przy wzdęciach, migrenach i chorobie lokomocyjnej.

Kosmetyka:

  • Spowalnia proces starzenia się skóry i
  • Stosowany do zwalczania stanów alergicznych skóry, trudno gojących się ran takich jak stany zapalne w tym odleżyn, owrzodzeń czy oparzeń.
  • Ma silne działanie odkażające, przeciwzapalne i regeneracyjne
  • Wyrównuje koloryt skóry,
  • Wspomaga w walce z łupieżem,
  • Reguluje wydzielanie sebum.

Przeciwwskazania:

  • Nie zaleca się stosować ostropestu kobietom w ciąży, w czasie laktacji oraz dzieciom poniżej 12 roku życia .
  • Olej z ostropestu spowalnia wchłania się niektórych leków, między innymi tez leków antykoncepcyjnych i niektórych leków psychotropowych i przeciwzakrzepowych, dlatego warto zasięgnąć porady lekarza czy przy zażywanych lekach możemy pić ten olej.

 

Pamiętajmy, że olej z ostropestu najlepiej trzymać w lodówce!

Termin przydatności do spożycia po wytłoczeniu 3 miesiące. Kup ?https://aleolej.pl/produkt/olej-z-ostropestu/