Jak działają maszyny do tłoczenia oleju?

Maszyny do tłoczenia oleju to urządzenia stosowane w procesie produkcji oleju roślinnego. Swoje zastosowanie znajdą przy szerokim zakresie surowców, w tym między innymi nasion lnu, słonecznika, rzepaku, migdałów czy orzeszków ziemnych. Mogą być stosowane w skali przemysłowej, ale również w niewielkich firmach gastronomicznych, a nawet w gospodarstwach domowych. W naszej ofercie dostępne są 3 rodzaje maszyn do tłoczenia oleju na zimno. Na czym polega metoda ich działania? Tłumaczymy.

Zastosowanie maszyn do tłoczenia oleju 

Na rynku dostępne są różne maszyny do tłoczenia oleju. W zależności od ich budowy i sposobu działania mogą znaleźć swoje zastosowanie w różnych miejscach. W naszej ofercie dostępne są następujące rodzaje maszyn:

  • AleGastro – mogą być stosowane w restauracjach i firmach gastronomicznych, np. w cateringu, 
  • AleBeauty – mogą być stosowane w salonach kosmetycznych lub do produkcji kosmetyków na bazie wytłoczonych olejów, 
  • AleHome – do stosowania w gospodarstwach domowych.

Z jakich elementów składają się maszyny do tłoczenia oleju?

Każda z dostępnych w naszej ofercie maszyn do tłoczenia oleju składa się z następujących elementów: 

  • tuleja i ślimak ze stali kwasoodpornej (zalecane przy kontakcie z żywnością), 
  • rękawica ochronna,
  • pojemnik na olej oraz sitko, na którym zbierają się małe frakcje nieprzetłoczonych ziaren. W przypadku maszyn AleGastro i AleBeauty pojemniki i sitka zostały wykonane ze stali kwasoodpornej, natomiast w maszynach AleHome zastosowano plastikowy pojemnik wraz z dostosowanym sitkiem.

Jak działają maszyny do tłoczenia oleju?

Maszyny do tłoczenia oleju działają na zasadzie wyciskania oleju z nasion lub ziaren. Proces ten rozpoczyna się od podłączenia maszyny do prądu, włączenia grzałki i ustawienia pojemnika z sitkiem na olej oraz pojemnika na wytłoki. Po upływie około 5-7 minut tuleja wraz ze ślimakiem tłoczącym jest już na tyle rozgrzana, że można włączyć tłoczenie i wsypać ziarna lub nasiona do podajnika. Ślimak obraca się i przesuwa nasiona zgniatając i tłocząc je. W wyniku jego pracy do pojemnika wypływa olej, który zostawia na sitku tzw. szrot, czyli większe nieprzetłoczone frakcje.

Zebrany w pojemniku olej jest gotowy do spożycia. Jest świeży i niefiltrowany. W celu uzyskania oleju klarownego należy odstawić go do lodówki na 12 godzin. W tym czasie nastąpi proces sedymentacji, czyli oddzielenia cięższych frakcji. Po wyciągnięciu z lodówki na górze będzie czysty olej, natomiast na dole pojemnika zgromadzi się ciemniejszy osad, który również nadaje się do użycia. 

Do każdej maszyny dołączamy instrukcję w języku polskim i angielskim!

Dokładny proces tłoczenia oleju można zobaczyć na naszym filmie na YouTube – klik