Olej ze złotego lnu, czyli budwigowy, jest kolejnym olejem, który warto posiadać w domu. 🙂 Oczywiście najlepszy jest ten tłoczony na zimno, ponieważ zawiera o wiele więcej wartości odżywczych.
Nieoczyszczony, nierafinowany tłoczony na zimno w swoim składzie zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i -6. Olej ma złoty kolor oraz charakterystyczny orzechowy, lekko gorzki smak. Ze względu na swoje dobroczynne właściwości musi być przechowywany w odpowiednich warunkach, w lodówce bez dostępu światła, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, aby nie uległ zepsuciu.
Zastosowanie oleju lnianego w lecznictwie:
- wspomaga leczenie raka, zmniejsza ryzyko jego wystąpienia i wzrost komórek rakowych (w oparciu o badania dr Johanna Budwig, niemiecka biochemik, opracowała badania nad tłuszczami; była siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla),
- poprzez oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy zapobiega chorobom serca takim jak zawał i nadciśnienie, arytmia oraz miażdżyca,
- reguluje poziom cholesterolu we krwi,
- obniża stan zapalny w stawach,
- wzmacnia błony śluzowe jelit, żołądka i wątroby,
- poprawia procesy trawienne,
- wspomaga układ nerwowy, poprawiając koncentrację i pamięć,
- ma działanie przeciwdepresyjne,
- zwalcza stany zapalne organizmu,
- łagodzi objawy menopauzy, reguluje układ hormonalny.
Zastosowanie oleju z nasion złotego lnu w kosmetyce:
- normalizuje pracę gruczołów łojowych,
- łagodzi stany alergiczne skóry,
- wzmacnia paznokcie,
- nawilża skórę,
- zapobiega powstawaniu trądziku, egzemy i łuszczycy,
- zapobiega przesuszaniu włosów.
Zastosowanie oleju z nasion złotego lnu w kuchni jako dodatek do:
- sałatek,
- sosów,
- dipów,
- past,
- ryb,
- pieczywa.
Ponadto, mąka lniana, która wytwarzana jest z wyselekcjonowanych nasion, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, posiada wiele wartości odżywczych. Przede wszystkim jest polecana osobom przebywającym na diecie bezglutenowej. Zawiera dużo błonnika, witamin i minerałów. Siemię lniane znane jest ze swego dobroczynnego wpływu na układ pokarmowy. Zapobiega powstawaniu wrzodów, ochrania żołądek i jelita, wzmacniając ich błony śluzowe. Pomaga również w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych np. zapaleniu oskrzeli oraz ma działanie przeciwkaszlowe. Dodatkowo leczy choroby skórne oraz oparzenia, obniża poziom lipidów i cukrów we krwi.